Burun Ucu Estetiği Burun Ucu Kaldırma - Burun Ameliyatı

Linkler

Burun ucu estetiği

Burun ucu estetiği ameliyatı ya da Tipplasti ameliyatı, burnun en uç kısmı olan "Tip" bölümünün, daha estetik ve daha fonksiyonel olması amacıyla yapılır.

Açık teknik burun ucu estetiği, kapalı teknik burun ucu estetiği ameliyatı, eksternal strut greft yöntemi ile burun ucu kaldırma, iple burun ucu kaldırma, botoks uygulamaları ve burun ucu dolgusu gibi çeşitli yöntemler burun ucu estetiği için kullanılmaktadır.

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği

Açık teknikte burun delikleri arasındaki bölüm olan "kolumella" bölgesine cilt kesisi yapıldıktan sonra burun ucundaki kıkırdak ve yumuşak dokular ortaya konulur. Burun ucu kaldırma ve burun ucu daraltma amacıyla bu yöntem kullanılabilir. Cerraha direk görüş altında tüm anatomiye hakim olmasını sağlayan bir tekniktir. Yapılan insizyon izi birkaç ay içerisinde gözle görülemeyecek kadar ortadan kaybolmaktadır.

Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Kapalı Teknik Burun Ucu Estetiği

Bu teknikte burun kanatlarının altından ve gizli bir şekilde yapılan insizyonlarla burun ucunu oluşturan kıkırdaklar ortaya konulur. İnsizyonlar gizlenmiştir ve dışarıdan yara izi olmaz.

Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

İple Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu ile burun sırtı arasında, cilt altından tünel açılarak yapılan burun ucu kaldırma yöntemidir. Bu yöntemde atılan kalıcı dikişe bağlı deri reaksiyonları olabilmesi, burun ucunun yeniden eski konumun dönebilmesi ve burun ucu derisinde kalıcı renk değişikliklerine neden olabilmesi nedeniyle çok tercih etmediğim bir uygulamadır.

Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!

Eksternal Strut Greft İle Burun Ucu Kaldırma

Bu yöntemde, burun boşluğunu ikiye ayıran "septum" kıkırdağından alınan şerit şeklindeki kıkırdak greft, burun ucunda açılan tünel içerisine yerleştirilir. Burun ucu ile üst dişlerin tutunduğu kemik bölgesinin üst kısmı arasına yerleştirilen kıkırdak greft sayesinde burun ucu yukarıya doğru yönelir. Bu yöntemi, kalıcı olması, hiçbir suni yabancı cismin burun içerisine sokulmaması, lokal anestezi altında yapılabilmesi ve bandaj-sargı gerektirmemesi nedeniyle oldukça sık olarak uygulamaktayım.

Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Kaldırmada Eksternal Strut Greft Tekniği

Burun Ucu Dolgusu ile Burun Ucu Estetiği

Burun için üretilmiş kalıcı ve geçici dolgu materyalleri piyasada mevcuttur. Kalıcı burun dolgusu materyallerinde, ciddi reaksiyon riski ve damar içine yanlışlıkla yapıldıklarında burun ucunda nekroz ve doku ayrılması riski mevcuttur. Geçici burun dolgusu materyallerinde ise burun içerisine yabancı bir materyalin enjekte edilmesi ve kalıcı olmaması gibi dezavantajlar mevcuttur.

Ayrıntıları bulabileceğiniz link >> Ameliyatsız Burun Estetiği, Burun Dolgu Materyalleri ...

Botoks İle Burun Ucu Kaldırma

Burun ucunda bulunan ve burun ucunu özellikle gülümseme esnasında aşağıya doğru çeken kasa yapılan tekrarlayan botoks uygulamaları ile burun ucu daha kalkık görünümde olabilmektedir. Bu yöntemin, geçici olması ve botoks riskleri gibi dezavantajları mevcuttur.